Japonya’dan Tayvan’a 1 milyon dolarlık deprem yardımı

Japonya hükümeti, depremin vurduğu Tayvan’a bir milyon dolarlık acil yardım göndereceğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, yaptığı açıklamada, Tayvan halkının yılbaşında Noto Yarımadası depreminin ardından cömertçe yardım sağladığını belirtti.

AA’nın aktardığına göre Kamikava, “Önemli dostlar olarak Japonya ve Tayvan, karşılaştığımız her zorlukta birbirlerine destek olmuşlardır” ifadesini kullandı. Deprem sonrası Tayvan’ın en kısa sürede toparlanıp yeniden inşasına yardımcı olmak istediklerini kaydeden Kamikava, gereken yardımları sürdüreceklerini vurguladı.

Gıda, su ve tıbbi malzemelerin olduğu 1 milyon dolar tutarındaki acil yardım, “Japonya-Tayvan Değişim Birliği” vasıtasıyla bölgeye aktarılacak.

12 KİŞİ ÖLDÜ, EN AZ 1133 KİŞİ YARALANDI

Tayvan’ın doğu kıyısındaki Hualien kentinde 3 Nisan’da 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Resmi rakamlara göre, depremde şu ana kadar 12 kişi hayatını kaybetti, 1133 kişi yaralandı.

Deprem ve artçıları 24 toprak kaymasına neden oldu, 35 kara yolu, köprü ve tünel hasar gördü. Hualien ve çevresindeki 125 binada hasar meydana geldi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x